Atskats uz Biznesa efektivitātes forumu 2020


Ikgadējais Biznesa efektivitātes forums allaž ir gaidīts pasākums mūsu biedru un pārējo biznesa efektivitātes interesentu vidū. Pēdējos gados arvien biežāk tiek runāts ne tikai par biznesa efektivitātes paaugstināšanu uzņēmumos, bet arī par tēmām, kas jebkurā citā veidā veicina uzņēmumu izaugsmi, konkurētspēju un izpratni par procesiem tajos.

Biznesa efektivitātes forums šogad notika jau desmito gadu pēc kārtas, un jubilejas gadā mūs iedvesmoja lektori no 4 kontinentiem, pieslēdzoties no Austrālijas, Francijas, Čehijas, Īrijas, ASV, Čīles un Latvijas, lai dalītos savās zināšanās un pieredzē ražošanas, pakalpojumu un valsts sektora jomās. Bija lieliski sajust pasaules elpu un tajā pat laikā saprast, ka mēs neesam unikāli centienos pēc uzlabojumiem, un, izdarot pareizos gājienus, varam kļūt vēl efektīvāki.
Šogad esam sasnieguši vēl vienu jaunu virsotni – teju 200 foruma dalībnieku!

Eva Nolendorfa,  personāla vadītāja "Brabantia Latvia" SIA, pastāstīja, kā Brabantia Latvia kolektīvs ir iemācījies jebkuru problēmu pārvērst risinājumā, veiksmīgi un radoši pielietojot dažādus spēles elementus, kuru pamatnosacījums ir vienlīdzība un caurspīdīgums. Piemēram, šobrīd aktuālo darbinieku trūkumu Brabantia Latvia risina, piedāvājot papildus bonusu tiem darbiniekiem, kuri ieteikuši darbinieku un tas sekmīgi nostrādājis pusgadu. Ir pierādījies, ka spēles un to radītā atmosfēra saliedē kolektīvu, rosina jaunu ideju rašanos, veicina empātiju un komanda nonāk pie vēl labākiem rezultātiem. Brabantia Latvia kārtējo reizi parādīja, ka ar radošumu un iniciatīvu var panākt ļoti daudz gan uzlabojumu jomā, gan saliedējot kolektīvu.

Paul Smith, konsultāciju uzņēmuma "Shinka Management" direktors, tiešsaistē no Austrālijas mums atgādināja, cik daudz iespējams izdarīt ar pavisam vienkāršām metodēm. Vizualizācija – vizuālas instrukcijas, dažādas zīmes un vizuāli marķieri palīdz uzreiz uzlabot procesus, jo bieži tos ir ļoti vienkārši ieviest un šādi uzlabojumi neprasa lielus ieguldījumus. Laikmetā, kad daudzi redz automatizāciju un digitalizāciju kā brīnumzāles jebkurai uzņēmuma vai procesu problēmai, Pola atgādinājums vispirms padomāt, kā atrisināt problēmas ar kādu no Lean instrumentiem, mūsuprāt, ir ļoti vērtīgs.

Catherine Chabiron, Francijas Lean institūta vadītāja, mūs iepazīstināja ar saviem vērojumiem vienā no Eiropas lielākajām ekonomikām. Viņa uzsvēra Lean svarīgumu šajos mainīgajos laikos, kad visa pasaule saskaras ar COVID-19 radīto viļņošanos ekonomikā. Katerīna dalījās savos novērojumos, sakot, ka tie uzņēmumi, kas ir pieņēmuši Lean domāšanu un ir daudz strādājuši, lai uzlabotu uzņēmuma darbību un procesus, šajā krīzē ir labākās pozīcijās – tiem ir vairāk naudas kontos, mazāk lieku krājumu, spēja ātrāk pielāgoties un motivētāki darbinieki.

Adrian Riveros Olmedo, “B2Exc Consulting" direktors, stāstīja par Čīles uzņēmumu veiktajiem uzlabojumiem, kas mērāmi miljonos eiro. Adrians bija jau ceturtais ārvalstu runātājs šajā forumā pēc kārtas un pēc viņa uzstāšanās palika sajūta, ka Lean nav tikai metodoloģija – tā ir universāla valoda, kurā saprotas speciālisti un biznesa profesionāļi no visas pasaules.

Uldis Piekuss, BEA valdes loceklis un eksperts, mūs iepazīstināja ar PAR metodi, kas noder, izvērtējot citu uzņēmumu labo praksi un to adaptējot. Uldis ar saviem drosmīgajiem un radošajiem piemēriem iedvesmoja domāt plašāk un meklēt uzlabojumu idejas pilnīgi nesaistītās nozarēs un pat ārpus biznesa. Ulda piemēri bija ļoti drosmīgi un interesanti, piemēram, aizņemties kādu ideju no sporta pasaules vai pielāgot gudro māju tehnoloģiju temperatūras mērīšanai aukstuma iekārtās mazumtirdzniecības vietās.

Veronika Denisova, Starptautiskās produktivitātes akadēmijas direktore citēja Vonnengūtu, kurš ir teicis: “Ja nebūtu cilvēku, tad pasaule būtu paradīze inženieriem”. Ceturtās industriālās revolūcijas laikā jaunās lietas notiek ātrāk nekā mēs tām esam varējuši sagatavoties. Pārmaiņas notiek neatkarīgi no cilvēka, automātiski. Cilvēku manuālais darbs tiek aizstāts ar tā sauktajām kiberfiziskajām sistēmām, kas nozīmē, ka lielai daļai darbinieku būs jāapgūst jaunas kompetences un prasmes, kuras būs obligātas no jauna radītajās darba vietās. Prognozēts, ka, piemēram, Vācijā īdz pat 6 miljoniem darbinieku zaudēšot savas daba vietas, bet tajā pašā laikā tiks izveidotas 9 miljoni jaunu darba vietu ar pavisam citām prasībām. Tehnoloģijas paver jaunas iespējas - atliek tikai mācīties.

Brian Elms, grāmatas “Peak Performance” autors, dalījās ar savu pieredzi, ieviešot Lean valsts institūcijās. Viņa iedvesmojošais stāsts par inspektoriem, kas mainīja gan savu darba dzīvi, gan radīja daudz lielāku vērtību vietējai sabiedrībai, palīdz turpināt gaiši skatīties nākotnē, cerot, ka kādreiz šādā veidā būs iespējams uzlabot arī mūsu valsts un pašvaldību institūciju darbu.

Ričards Kīgans, Lean / Word Class Business un Benchmarking speciālists, turpināja mūs iedvesmot ar pasaules pieredzi un tendencēm Lean ieviest arī valsts pārvaldē, un pat ar valsts atbalstu veidot programmas, kas palīdz zināšanas par Lean nodot maziem un vidējiem uzņēmumiem. Ričards nāk no Īrijas, kur 2008. gadā globālās finanšu krīzes priekšvakarā tika pieņemts lēmums atbalstīt Lean programmas izveidi un uzņēmumu apmācīšanu. Ar šo projektu Īrijas valdība ne tikai spēcināja vietējo ekonomiku, bet arī palīdzēja uzņēmējiem, dodot makšķeri, nevis zivi – zināšanas, kas tiem noder ilgtermiņā, risinot visdažādākās problēmsituācijas.

Jana Strogonova, SIA Growing līdzīpašniece, biznesa trenere un konsultante, vērsa mūsu uzmanību uz cilvēka nozīmīgumu jebkuru uzlabojumu un pārmaiņu ieviešanas procesā. Jana rādīja piemērus un pētījumu rezultātus par darbinieku vēlmi un spēju pieņemt pārmaiņas atkarībā no tā, cik labi viņi jūtas uzņēmumā. Jana uzsvēra emocionālo inteliģenci un empātiju kā ļoti svarīgas pārmaiņu vadītāja un līdera īpašības, jo tās ļauj gan savlaicīgi pamanīt darbinieku noskaņojumu, gan uz to atbilstoši reaģēt. Pozitīvi, ka šīs īpašības katrs vadītājs var sevī attīstīt.

Edgars Neilands, uzņēmuma vadītājs uzņēmumu grupā “Labie koki”, foruma noslēgumā runāja par svarīgāko – spēju atrast savu dzīves aicinājumu, spēju noteikt prioritātes. Edgars pavada daudz laika, strādājot dabā, tāpēc viņa ieteikums bija vairāk atrasties dabā – relaksēties, meklēt atbildes dabas procesos un atrast katram sevī savus iekšējos resursus un bagātības. Fokusēties, koncentrēt savus resursus un izmantot savu potenciālu pilnībā – arī tā ir daļa no efektīva uzņēmuma veiksmes formulas. Edgars iesaka mācīties no kokiem, jo tie ļoti efektīvi un jēgpilni "nodzīvo" katru dienu. Vai tu un tavs uzņēmums arī?  
 

Biznesa efektivitātes čempioni 2020


Foruma noslēgumā tika apbalvoti 2020. gada Efektivitātes balvas ieguvēji. Balvu ražošanas uzņēmumu vidū biznesa efektivitātes paaugstināšanā ieguva elektronisku sistēmu izstrādes un ražošanas uzņēmums HansaMatrix AS, kas daudzu gadu garumā nepārtraukti uzlabo savu darbību un Daigas Leimanes vadībā ir ieviesuši gan dažādus uzlabojumus savā rūpnīcā, gan arī izveidojuši auglīgu vidi, lai katrs darbinieks varētu iesaistīties un ar savām idejām palīdzēt uzņēmumam sasniegt jaunas virsotnes.

Pakalpojumu sniegšanas jomā šogad balvu ieguva Rimi Baltic SIA, kas sāka ar Lean metodoloģiju strādāt 2016. gadā. Lielā uzņēmumā ar plašu veikalu tīklu pat apmācīt veikalu darbiniekus ir liels izaicinājums, ko veiksmīgi pārvar Baiba Drēgere-Vaivode ar savu Lean komandu, gan sniedzot zināšanas, gan praktiski palīdzot ieviest Lean katrā Rimi veikalā visā Baltijā.

Biznesa efektivitātes asociācija pateicas par ieguldījumu BEA mērķu sasniegšanā ekspertiem un valdes locekļiem Sandim Babrim un Ruslanam Sosinovičam!

Paldies katram foruma dalībniekam par izrādīto uzticību! Paldies lektoriem par dalīšanos pieredzē! Paldies visai atbalsta komandai!