Vienreizēja pieredze un iedvesma Lietuvas uzņēmumos


Jūnijā sakumā BEA biedri apmeklēja trīs Lietuvas uzņēmumus: Volfas Engelman, Danspin un Schmitz Cargobull. Šī bija vienreizēja iespēja ielūkoties kaimiņvalsts uzņēmumu ikdienā, noklausīties stāstus par paveikto efektivitātes paaugstināšanas jomā un vienkārši pabūt kopā ar līdzīgi domājošiem uzņēmējiem.

Pirmais uzņēmums, kura ikdienā ielūkojāmies – alus darītava Volfas Engelman. Alus darītavas vadītājs Lietuvā Marius Horbačauskas stāsta, ka interese par Lean dzima, kad bija pilnīgi noteikti skaidrs, ka rūpnīcas attīstības labā steidzami  kaut kas jādara.  Un kā izrādījās, svarīgi ir pieņemt lēmumu, ka uzņēmums vēlas augt un attīstīties nevis nīkuļot vai iznīkt pavisam.

Pašu vadītāju aizrāva ideja par pārmainām, par lietu darīšanu gudrāk un tad arī liela daļa darbinieku noticēja, ka efektivitātes paaugstināšana uzņēmumam ir vitāli svarīga. Lean, 5S, Kaizen un citu metožu ieviešana, iedzīvināšana pierādīja, ka tie nav tikai tukši virsrakstik gudrās grāmatās, bet metodes, kas reāli strādā.

Pārmaiņu procesā svarīgi ir nodrošināt darbinieku iesaisti un labsajūtu. Viena no lietām, kas veicināja gan darbinieku labsajūtu, gan uzlaboja Volfas imidžu – pārmaiņas uzņēmuma vizuālajā tēlā: rūpnīcas remonts, vienots autoparks, vienotas produktu menedžeru formas.

Tāpat kļuva skaidrs, ka katrs uzlabojums, kas ir vizuāli ātri redzams, paaugstina darbinieku motivāciju virzīties uz priekšu un nepastāties pie sasniegtā.

Uzlabojumu process ir nebeidzams stāsts,  Volfas Engelman ir šī stāsta pašā sakumā! 

 

Nākamais uzņēmums, ko apmeklējām  - Danspin, kas pamatā ražo dziju paklāju izgatavošanai. Pašlaik uzņēmums piedzīvo ļoti strauju pasūtījumu pieaugumu, jo vairākas līdzīgas ražotnes Eiropā savu darbu ir pārtraukušas.

Šeit mūs sagaida rūpnīcas direktors Rosvaldas Kunickas, kurš darbu pie efektivitātes uzlabošanas uzņēmumā ir sācis apmēram pirms sešiem gadiem. Tad radās interese, kā var paveikt vairāk un labāk ar esošajiem resursiem. Piesaistot speciālistus, tika sakārtota darba vide (5S), kas deva acīmredzamus rezultātus, iedvesmoja darbiniekus paveikt vēl ko iespaidīgāku.

Iedvesmojošu pieredzi Danspin darbinieki guva vizītes laikā uzņēmumā Mars Lietuva, kur ļoti liels uzsvars tiek likts uz efektivitātes paaugstināšanu. Pēc šīs vizītes Danspin piedzīvoja strauju lēcienu efektivitātes uzlabošanas jomā, kā arī viesa lielu optimismu vēl vairākos darbiniekos. Nenoliedzams ir fakts, ka visi darbinieki vienlaicīgi nesāk domāt, ka Lean un citas metodes ir tas, kas uzņēmumam  vai viņiem personīgi ir nepieciešams, tomēr jāatzīst, ka cītīgi strādājot pie uzlabojumu ieviešanas, “Lean” domājošu darbinieku skaits tikai pieaug.

Galvenais, kas jāzina - uzlabojumi nav vienreiz ieviešams pasākums, tas ir nepārtraukts darbs uzņēmumā kopumā un katram pašam ar sevi!

 

Schmitz Cargobull Baltic bija pēdējā pieturas vieta Lietuvā. Šajā uzņēmumā Lean, 5S, Kaizen un citas metodes zināmas jau apmēram 12 gadus. 

Kā stāsta uzņēmuma vadītājs Raimundas Petrauskas, Lean ceļojums tika aizsākts brīdī, kad šķita, ka ejams vairs tikai viens ceļš, kas ved uz maksātnespēju. Tomēr, meklējot izeju no esošajām grūtībām, sapratām, ka pastāv vēl arī citas iespējas – mācīties pašiem un paaugstināt efektivitāti uzņēmumā. Sarežģītākajā uzņēmuma pastāvēšanas posmā mēs darbiniekus neatlaidām, bet piedāvājām iespēju mācīties un meklēt iespējas uzlabot darba efektivitāti uzņēmumā.

Raimundas Petrauskas stāsta, ka uzņēmuma potenciāls ir tā darbinieki! Tāpēc viņi tiek apmācīti, iesaistīti dažādos projektos un paši ir atbildīgi par sava darba organizēšanu.

Arī šeit mums bija iespēja redzēt, kā darbs norit ražotnes, kā ir iekārtotas darbavietas, kā maksimāli efektīvi sakārtoti darba galdi, statīvi, iekārtas, utt. Bieži vien darbinieki paši meistaro dažādus statīvus, paliktņus instrumentiem, lai to izkārtojums būtu maksimāli ērts un drošs.

Joprojām, arī pēc 12 gadu darba ar efektivitāti paaugstinošām metodēm, Raimundas Petrauskas uzsver, ka uzņēmums ir Lean ceļa sākumā. Tas ir nepārtraukts process! Un iesaka mums nofiksēt jau sasniegto līmeni, lai kritiena gadījumā, tas nebūtu ļoti sāpīgs!

 

 Ginta Grandāne, BEA valdes locekle un Lean.lv pārstāve par braucienu:

“Šis bija vēsturisks notikums, jo BEA kopā ar Lean.lv  izdevās noorganizēt pieredzes apmaiņas vizīti 3 Lietuvas uzņēmumos. Pavisam nejauši uzņēmumi tika apmeklēti augošā secībā- sākot ar vismazāk pieredzējušo un beidzot ar odziņu uz kūkas- Schmitz Cargobull, kas stāstīja, ka noliktavā viņiem atrodas izejmateriāli tikai 2 nedēļām, un ražošanas cehā ne ilgākam laikam kā 30 min. No visiem uzņēmumiem bija iespēja mācīties, piemēram, Volfas Engelman vadītājs neslēpa, ka protestētāji pārmaiņām bija, bet tie tika “izformēti” pa dažādiem cehiem. Atmiņā palika vadītāja teiktais, ka uzticību no klientiem un darbinieku pašcieņu var iegūt, sakārtojot ēkas fasādi, standartizējot apģērbu, auto. Savukārt Danspin vadītājs Rosvaldas Kunickis priecājās, ka ieguvums no “pareiza” Lean ir iesaistīti un ieinteresēti darbinieki.  

Visos 3 uzņēmumos mūs sagaidīja un iepazīstināja ar savu uzņēmumu veiktajām pārmaiņām augstākā vadība (CEO).  Caur šo mēs patiešām piedzīvojām, ko nozīmē “uzņēmuma vadības iesaiste un atbalsts”. Tāpēc es novēlu visiem BEA uzņēmumiem tāda paša līmeņa vadības iesaisti un, viesojoties Jūsu uzņēmumā,  satikt CEO. Lean nav deleģējams!“

Līva Vecvagare, Bucher Municipal

"Liels paldies par lielisko iespēju iegūt mazliet citādāku pieredzi kaimiņu uzņēmumos! Ir iegūti daudz labi piemēri, idejas un viela pārdomām, kā turpināt ieviest Lean savā uzņēmumā un uz ko likt uzsvaru.

Mūsu uzņēmumam piemērots un tuvākā vai tālākā nākotnē ieviešams -  apmācību istaba, kā tas bija Schmitz Cargobull Baltic uzņēmumā, problēmu risināšanas tāfeles un dažādās metodes. Iespējams nākotnē pamainīt auditu sistēmu līdzīgu kā Volfas Engelman uzņēmumā, jo mums dotajā brīdī ir savādāka, kas ne vienmēr strādā labi un objektīvi, kā arī laba lieta likās “standartu ratiņi”, kas bija redzami gan Volfas Engelman, gan Dansip uzņēmumos. Bet nākotnē mums noteikti vēl būs daudz jāsakārto, lai jebkurš process uzņēmumā būtu caurspīdīgs un viegli saprotams. Jāatzīst, ka pēc Lietuvas uzņēmumu apmeklējuma ir radusies sajūta, ka esam vēl tikai ‘bēbīšu autiņos’ Lean jomā. Bet prieks redzēt, kādu līmeni ir iespējams sasniegt!"