Vai „bubaks” joprojām ir Schneider Electric Lexel fabrikā?


Vai „bubaks” joprojām ir Schneider Electric Lexel fabrikā?
 
  
 
6. oktobrī „Biznesa efektivitātes asociācijas” biedrus un draugus uzņēma Schneider Electric (SE) nama tēvs Anders Borg un Vladislavs Sorokins.
Uz „Kaizen Blitz” tematikai veltīto pasākumu bija ieradušies 30 pārstāvji no 23 Latvijā zināmiem ražošanas un pakalpojumu uzņēmumiem, kā arī mācību iestādēm.
 
    
Pasākuma sākumā ražotnes vadītājs Anders Borg iepazīstināja ar uzņēmuma vēsturi, tā prioritātēm un produkcijas veidiem. Vadītājs akcentēja prioritātes: drošība, klientu apmierinātība un kvalitāte, serviss, efektivitāte, vienkāršība, apkārtējā vide.
 
Pasākuma turpinājumā Vladislavs Sorokins, kurš ir viens no 7 SE Lean komandas, sniedza ieskatu par 40 SE ražošanas principiem (SPS) un 3 to pamatvirzieniem:
 
    
- darbinieku iesaiste;
- produktu- procesu izveide;
- ražošanas un loģistikas procesu vadība.
Prioritāte ir darbinieku iesaiste, tāpēc SPS ir informācija par laika plānošanu, sapulcēm, ierosinājumu sistēmu, darbinieku kompetenču attīstību u.c. Plašā informācija tiek nopublicēta uzņēmuma intranetā un ir ļoti liels palīgs kolēģiem dažādās valstīs, īstenojot pārmaiņas procesus.
 
Saskaņā ar šiem principiem ražotne tiek auditēta. Katru gadu tiek izvirzīti jauni fokusi, kuriem jāpievērš īpaša uzmanība. Šogad tas ir WIP (nepabeigtā ražošana).
Kā zināms, šādi uzņēmumu iekšējie principi tiek izstrādāti ļoti daudzos ražošanas uzņēmumos, vispopulārākais noteikti ir Toyota Production System.
Vladislavs savā prezentācijā uzsvēra Lean cenas veidošanas politiku:
 
Tradicionālā pieeja       Izmaksas + peļņa = cena
Lean pieeja                     Cena - izmaksas = peļņa

Runātājs arī uzsvēra, ka vispirms ir jāuzlabo ražošanas procesi, tad noliktavas un tikai pēc tam jāstrādā ar sadarbības partneriem.

Pēc kafijas pauzes mēs īsumā iepazināmies ar Kaizen blitz (ātru pārmaiņu) metodoloģiju. Darba grupa 2 nedēļas vāc datus par maināmo procesu. Globālam problēmu risinājumam ir jau izstrādāts SPS, bet detaļas tiek izstrādātas Kaizen blitz darba grupā.
    
Atbildot uz klātesošo jautājumu, Vladislavs pastāstīja, ka pieļaujamas ir investīcijas procesu uzlabojumos, kas atpelnās 2 gados, bet lielākā daļa no tām atpelnoties 6 mēnešos.
    Mūsu pasākums notika telpā, kur notiek Kaizen blitz komandas sapulces, tāpēc pie sienas ir redzami 10 Kaizen principi un 8 zudumu veidi. Jāatzīmē, ka pie 7 standarta zudumu veidiem, tiek minēts darbinieku ieteikto ideju neizmantošana.

 

 

Jautāts par ieguvumiem no Kaizen blitz, Vladislavs vispārīgi teica, ka daudzas rūpnīcas slēdz, mēs veiksmīgi darbojamies, bet tad pievērsās detalizētākam ieguvumu izklāstam, ka 30 Kaizen blitz ir ieekonomēti 600 m2 ražošanas telpu, ir sasniegts 96.7% on time delivery (piegāde laikā), kas nodrošina sadarbību ar klientiem uz ilgu laiku, darba apstākļu uzlabošanos darbiniekiem, kā arī kalpo kā viens no motivatoriem darbiniekiem iesaistīties šajos projektos. Un darbinieki neko nezaudē, jo tiek maksāta fiksēta alga ar piemaksām atkarībā no uzņēmuma kopējiem rezultātiem.
     Tad visi klātesošie sadalījās 2 grupās un devās apskatīt Kaizen blitz uzlabotās darba vietas un salīdzināt tās ar neuzlabotajām.

 

   

Pārstāvji no SIA STE-Vikan, SIA Bucher Schoerling Baltic, AS SEB banka, SIA DHL Latvia, HGT Rīga, SIA Lyngson, SIA Plockmatic Riga, SIA Stenders, SIA EuroMaint Rail, SIA Troja Andersa Borga vadībā gatavi doties uz ražotni!

 

 

 

 
       

 

SIM (Short Internal Management) tāfeles, ko Vladislavs pieminēja prezentējot SPS, tiek aktīvi izmantotas

 

Darbinieki ikdienā strādā pie uzņēmuma prioritāšu sasniegšanas un runā par to ikdienas sapulcēs.

 

 
 

 

 

Arī otras grupas pārstāvji no AS SEB banka, AS Balticum Bank, SIA Brabantia Latvia, SIA Hanzas Elektronika, SIA Leilands un Putnis, SIA Swedwood Latvia, SIA Eko, studenti Jūlija, Vladimirs un Sandra uzmanīgi klausās Vladislava Sorokina teiktajā

 

Procedūras ir vienkāršas ar vizuāliem paraugiem.


 

 

Visu simpātijas izpelnījās Bubaks, kas čehu valodā nozīmē spoks un to sāka izmantot visā SE, izkarinot visās tajās vietās, kur pamanīta kāda nepilnība vai steidzami novēršama lieta. Vēlot, lai šim spociņam būtu maz darba, atvadāmies no Vladislava Sorokina un Anders Borg vadītās ražotnes Bukultu ielā!