BEA ekspertu lekcijas Latvijas Universitātē


 
 5 vakari ar pieredzējušiem ekspertiem par mūsdienu vadības aktualitātēm - Lean vadību
 
Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes Mācību centra un Biznesa efektivitātes asociācijas kopīgi rīkotās mācības par Lean, TOC un citām efektivitātes vadīšanas metodēm ir noslēgušās. Piecu intensīvu vakaru garumā 18 dažādu uzņēmumu vadītāji un uzņēmēji iepazinās ar Lean pamatprincipiem, filozofiju un metodēm, apguva vērtību radīšanas plūsmas vizualizācijas pamatus un zudumu identificēšanas prasmes, uzzināja par dažādām efektivitātes ieviešanas programmām un soļiem to ieviešanā, par Kaizen un darba snieguma rādītājiem (KPI). Noslēdzošajā mācību vakarā klausītāji varēja salīdzināt Lean metodes ar TOC (Ierobežojumu teorijas) atziņām, kā arī apgūt krīta apļa izmantošanas tehniku.
    
Kā atzina kursa klausītāji, ir ļoti noderīgi, ja par šādiem jautājumiem stāsta vietējie profesionāļi, kas ikdienā šīs metodes lieto. Kā nozīmīgs pluss apmācību gaitā, ko atzīmēja klausītāji, bija dažādu spēļu, video un praktisko uzdevumu izmantošana, kas ļauj labāk izprast Lean principus.
Kursa autori un nodarbību vadītāji bija BEA Valdes locekļi – Ginta Grandāne, Mārtiņš Pikšs, Jānis Mūrnieks, Alvis Vagulis, Georgijs Buklovskis un Sandis Babris.
 Apkopojot klausītāju atsauksmes īpaši iepriecināja tas, ka katrs no viņiem bija atradis sev ko jaunu un noderīgu.

Kā metodes, kas tika atzītas par visnoderīgākajām, tika minētas laika mērīšana, analīze un klasificēšana (aktivitātes, kas pievieno un nepievieno vērtību), šauro vietu meklēšana un novēršana, Kaizen principi, TOC, vērtības plūsmas vizualizācija, krīta aplis, 5S, 5 kāpēc, SMED un KPI.

 
 

Būtiskākās atziņas pēc mācībām, ar ko dalījās kursa klausītāji, bija šādas:

  • Viss jādara soli pa solim, nevis uzreiz
  • Lean sākas pašam no sevis
  • Lean nav diēta, bet gan filozofija
  • ABC (Activity based costing) noved pie neoptimāliem lēmumiem
  • Lai kāda būtu sistēma, svarīgs ir iedzīvinātājs (līderis, koučings)
  • Jāmeklē cēloņi, nevis jāpaļaujas uz interpretāciju
  • Revolūcija tūlīt un tagad nav risinājums
  • Nevienu procesu nedrīkst skatīt atrauti no kopējās sistēmas
  • Arī birojā var meklēt un novērst zudumus
  • Klients nav gatavs maksāt par „sarkano laiku”
  • 5S ir tā metode, ar ko vislabāk sākt pārmaiņas
 
Kā atzīst Sandis Babris, viens no BEA Valdes locekļiem, darba ražīgums Latvijā vēl joprojām vairāk kā uz pusi zemāks, nekā vadošajās ES valstīs. Tieši tādēļ arī ir dibināta BEA – veicināt dažādu efektivitātes metožu izplatīšanos sabiedrībā, dodot iespēju uzņēmējiem un vadītājiem mācīties vienam no otra, palīdzot ar idejām un padomu, kā arī radīt interesi par dažādām efektivitātes metodēm, tajā skaitā Lean, TOC, Six sigma u.t.t. Asociācijā ir apvienojušies uzņēmumi, kam ir savi veiksmes stāsti par to, kā šīs metodes ir ne tikai palīdzējušas izdzīvot, bet arī ļaut sekmīgi attīstīties un konkurēt kā vietējā, tā starptautiskajā tirgū. Šobrīd ir ļoti svarīgi, lai arī augstākās mācību iestādes Latvijā gatavotu jaunos speciālistus, kas šīs metodes pārzina un prot izmantot, tādēļ ir uzsākta sadarbība ar LU, Biznesa augstskolu „Turība”, Banku augstskolu, kā arī ir plāni uzsākt sadarbību ar RISEBA un RTU, piedāvājot praktiķu palīdzību speciālizēto efektivitātes kursu izstrādē un lekciju vadīšanā.
Asociācijā šobrīd pastāv 30 biedri – gan juridiskas personas, gan arī privātpersonas. Vidēji reizi mēnesī asociācija rīko pieredzes apmaiņas pasākumus kādā no biedru uzņēmumiem, ļaujot citiem biedriem iepazīt gan dažādas Lean, TOC un citas metodes, gan mācīties no citu uzņēmumu sasniegumiem un ieteikt uzlabojumu idejas. Par asociācijas rīkotajiem pasākumiem vairāk var uzzināt www.efektivs.lv